Urządzenia grzewcze dla gastronomii. Kryteria wyboru
Prowadzenie firmy o profilu gastronomicznym, czy to w formie lokalu usługowego, czy też zakładu produkującego produkty spożywcze wymaga solidnego zaplecza technicznego, różnego rodzaju sprzętu, w tym również urządzeń grzewczych. Chcąc odnieść sukces i wyprzedzić konkurencję warto zadbać, aby były one maksymalnie spersonalizowane pod względem obszaru działalności danego zakładu. Czym kierować się przy doborze urządzeń grzewczych dla gastronomii?
Rodzaje urządzeń grzewczych w gastronomii
W gastronomii w zależności od profilu firmy mogą być wykorzystywane różne rodzaje urządzeń grzewczych zasilane prądem lub gazem. Pozwalają one na wydajną i zgodną z surowymi wymogami sanepidowskimi obróbkę cieplną żywności, począwszy od smażenia, gotowania przez pieczenie, czy też podtrzymywanie temperatury wyrobów gotowych.
W przypadku lokali gastronomicznych podstawowymi urządzeniami wykorzystywanymi w kuchni są piece gastronomiczne, kuchnie gastronomiczne oraz grille gastronomiczne. Niemal w każdym z punktów usługowych dodatkowo na wyposażeniu są dodatkowo maszyny specjalistyczne, jak gofrownice, naleśnikarki, frytkownice, czy też cyrkulatory.
Czym kierować się przy wyborze urządzeń grzewczych dla gastronomii?
Urządzenia grzewcze podobnie jak całe zaplecze kuchenne powinno być dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności, zgodne z opracowanym projektem technologicznym. Należy zwrócić uwagę m.in. na przestrzeń, którą się dysponuje, jak również na rodzaj przygotowywanych potraw i sposób świadczenia usług. W ten sposób można zapewnić szybkie przygotowanie i serwowanie posiłków — nawet dla większej liczby osób w sposób bezpieczny i zgodny z oczekiwaniami klientów. Dla przykładu w lokalach typu fast-food większe znaczenie będą miały wydajne i niezawodne opiekacze czy też frytkownice, a z kolei w lokalach nastawionych na bezpośrednie serwowanie dań gotowych, obsługę spotkań grupowych poza kuchenkami wielostanowiskowymi niezbędne okazać się mogą bemary czy kotły warzelne.